Górnik Łęczna

Górnik Łęczna to najbardziej utytułowany klub województwa lubelskiego i obecnie jedyny reprezentant Lubelszczyzny na szczeblu centralnym. Piłkarze z grodu dzika występują obecnie w 2 lidze, jednak dużo większe sukcesy odnoszą piłkarki z Łęcznej. Górniczki to obecnie najlepsza drużyna w Polsce – aktualny Mistrz Polski kobiet (dwukrotnie – w sezonie 2017/2018, oraz 2018/2019), oraz zdobywca Pucharu Polski w sezonie 2017/2018.

• 7 sezonów w Ekstraklasie (ostatnio w sezonie 2016/2017)
  • 15 sezonów w 1 lidze (ostatnio w sezonie 2017/2018)
  • 12 sezonów w 2 lidze
  • 1/4 finału Pucharu Polski w sezonie 2000/2001
  • 1/2 finału Pucharu Ligi w sezonie 2006/2007
  • Brązowy medal MP Juniorów Starszych w 2004 i 2005 roku
  • 2-krotne Mistrzostwo Polski kobiet w sezonie 2017/2018 i 2018/2019
  • Puchar Polski kobiet w sezonie 2017/2018

Górniczy Klub Sportowy Górnika Łęczna powstał 20 września 1979 roku z inicjatywy pracowników Kombinatu Budownictwa Górniczego “Wschód”. Grupa byłych piłkarzy z różnych stron Polski (m.in. z Zagłębia Miedziowego, Dolnego i Górnego Śląska, Lubelszczyzny) postanowiła zorganizować drużynę piłki nożnej i zgłosić ją do rozgrywek piłkarskich.

Górnik Łęczna to najbardziej rozpoznawalny klub województwa lubelskiego i nie bez kozery wielu kibiców określa go przydomkiem„Duma Lubelszczyzny”. Górnik Łęczna to klub, który ma swoje DNA i swoją jakże piękną historię. Historia ta nierozerwalnie od lat związana jest z jednym z największych przedsiębiorstw na Lubelszczyźnie jakim jest Lubelski Węgiel„Bogdanka” S.A.

Jakże ważnym filarem klubu jest jego Akademia, w której głównej mierze szkolą się dzieci i młodzież z Łęcznej i okolic. To właśnie z Akademii wyrośli kiedyś tacy piłkarze jak: Grzegorz Bronowicki, Piotr Bronowicki, Mariusz Pawelec, Paweł Jaroszyński czy chociażby ostatnio Patryk Szysz, który obecnie występuje w Zagłębiu Lubin.

W ostatnich latach wychowankowie klubu oraz zawodnicy którzy zasilili klubowa Akademię co raz częściej występują w pierwszych zespołach. Obecnie również uczniowie naszego SMS-u regularnie otrzymują szansę treningów z pierwsza drużyną, a najbardziej wyróżniający jak chociażby Paweł Perdun podpisali pierwsze w życiu profesjonalne kontrakty piłkarskie. Uczennice SMS Monika Walaszek i Milena Kaznowska mają za sobą występy w pierwszym zespole Mistrzyń Polski.