Górnik Łęczna

Górnik Łęczna to obecnie grający w najwyższej klasie rozgrywkowej reprezentant województwa Lubelskiego. Pierwsza drużyna seniorów występuje obecnie w 2 lidze. Żeński zespół Górnika w sezonie 2017/18 po raz pierwszy w historii Klubu zdobył tytuł Mistrza Polski.

Górnik Łęczna to najbardziej rozpoznawalny klub województwa lubelskiego i nie bez kozery wielu kibiców określa go przydomkiem„Duma Lubelszczyzny”. Górnik Łęczna to klub, który ma swoje DNA i swoją jakże piękną historię. Historia ta nierozerwalnie od lat związana jest z jednym z największych przedsiębiorstw na Lubelszczyźnie jakim jest Lubelski Węgiel„Bogdanka” S.A. 

Jakże ważnym filarem klubu jest jego Akademia, w której głównej mierze szkolą się dzieci i młodzież w Łęcznej i okolic. To właśnie z Akademii wyrośli kiedyś tacy piłkarze jak: Grzegorz Bronowicki, Piotr Bronowicki, Mariusz Pawelec, Paweł Jaroszyński czy chociażby ostatnio młody Patryk Szysz. 

Górniczy Klub Sportowy Górnik Łęczna powstał 20 września 1979 roku z inicjatywy pracowników Kombinatu Budownictwa Górniczego „Wschód”. Grupa byłych piłkarzy z różnych stron Polski (m. in. z Zagłębia Miedziowego, Dolnego i Górnego Śląska, Lubelszczyzny) postanowiła zorganizować drużynę piłki nożnej i zgłosić ją do piłkarskich rozgrywek ligowych.

  • 7 sezonów w Ekstraklasie (ostatnio w sezonie 2016/17)
  • 13 sezonów w 1 lidze (ostatnio w sezonie 2017/18)
  • 1/4 finału Pucharu Polski w sezonie 2000/01
  • 1/2 finału Pucharu Ligi w sezonie 2006/07
  • Brązowy medal MP Juniorów Starszych w 2004 roku
  • Najbardziej utytułowany klub piłkarski na Lubelszczyźnie